Samochody Abarth FCA Heritage w Targa Florio

Zawody, w różnych formach, odbywały się od 1906 roku. Organizowana przez AC Palermo, we współpracy z Automobile Club d’Italia, tegoroczna edycja sponsorowana jest przez markę Abarth, którą łączy wyjątkowa więź z tymi wyścigami.

FCA Heritage, dział Grupy zajmujący się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego włoskich marek FCA, wybrał trzy egzemplarze Abartha z własnej kolekcji, by ścigały się na Targa Florio Classica. Są to: Abarth 2400 coupé (1964), Autobianchi A112 Abarth 58 HP (1974) oraz Fiat 500 (1974) wyposażony w nową „skrzynię tuningową Abarth Classiche 595″. Każdy z tych samochodów reprezentuje jedną z trzech dużych „kategorii” samochodów cywilnych produkowanych przez markę. I tak, 2400 z nadwoziem Alleman jest konkretnym przykładem Abartha, jako samodzielnego konstruktora samochodów granturismo najwyższej klasy; „charakterna” A112 przypomina o wejściu Abartha do działu wyścigów Fiata, po przejęciu Abartha w 1971 roku. Wreszcie, zwinny Fiat 500 stuningowany został przy użyciu nowej skrzyni stworzonej przez FCA Heritage, jako wyraz hołdu dla wspaniałego okresu, w którym Abarth stworzył słynne wersje tuningowe samochodów Fiata o małej pojemności.

Ponadto, by uświetnić 110. rocznicę urodzin Carlo Abartha (Wiedeń,15 listopada 1908-23 października 1979), w sycylijskim wydarzeniu uczestniczyć będą dwie osobistości, które mają symboliczne znaczenie dla marki: Anneliese Abarth, która otworzy imprezę za kierownicą 2400 Coupé, należącego kiedyś do jej męża oraz Eris Tondelli, legendarny kierowca i technik testujący Abartha, który pracował nad projektem 595 w latach 60. Poprowadzi on Fiata 500 stuningowanego przy użyciu repliki skrzyni tuningowej. Ponadto, na placu Verdi w Palermo wystawiana będzie aktualna gama marki Abarth, a w znanym Mondello można będzie przetestować niektóre modele z logo Skorpiona.

Równocześnie z Targa Florio – 1, 2 i 3 października -FCA Heritage zorganizował w Motor Village Palermo specjalną sesję certyfikacji autentyczności, skierowaną do wszystkich sycylijskich właścicieli zabytkowych samochodów Abarth i Lancia. Eksperci tego działu będą do dyspozycji kolekcjonerów i miłośników chcących lepiej poznać działalność i usługi świadczone przez Heritage. Na spotkanie można się umówić, pisząc na adres heritage@fcagroup.com.

Źródło: Centrum Prasowe PAP