MSZ: Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Simonem Coveneyem (komunikat)

– MSZ informuje:

– Polskę i Irlandię łączą bardzo bliskie i serdeczne kontakty. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zacieśnienia naszych relacji i regularnego dialogu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszych rozmów z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Simonem Coveneyem.

Ministrowie omówili kwestie dotyczące bieżącej agendy europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień przyszłości Europy oraz stanu negocjacji w związku z brexitem. Minister Coveney podziękował za solidarność okazywaną przez Polskę Irlandii w obliczu brexitu. Szef polskiej dyplomacji wyraził z kolei nadzieję na znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania w kwestii granicy północnoirlandzkiej.

Wśród tematów rozmów znalazła się też polityka wschodnia UE, sytuacja w Rosji i na Ukrainie, oraz współpraca transatlantycka. Poruszono także temat polityki klimatycznej w kontekście zbliżającego się szczytu COP 24 w Katowicach.

Ministrowie odnotowali doskonały stan stosunków dwustronnych, którego wyrazem są zarówno intensywne kontakty wysokiego szczebla, jak i eksperckie – Polska i Irlandia prowadzą regularny dialog m.in. w kwestiach europejskich oraz dotyczących agendy cyfrowej i tematyki rozwojowej.

W czasie dzisiejszego spotkania minister Czaputowicz podziękował ponadto za serdeczne przyjęcie, jakiego doświadczyli ze strony irlandzkich władz Polacy mieszkający w Irlandii. – Polska społeczność w Irlandii stanowi istotny łącznik pomiędzy naszymi krajami – zauważył szef polskiego MSZ. Rozmówcy podkreślili przy tym aktywność polskiej społeczności w Irlandii i doskonałą współpracę z partnerami irlandzkimi, której owocem jest między innymi polsko-irlandzki festiwal kulturalny PolskaEire.

kom/ kub/ mmu/

Źródło: Centrum Prasowe PAP