MI: minister Andrzej Adamczyk wizytował największą inwestycję Poczty Polskiej w Zabrzu (komunikat)

– MI informuje:

– Poczta Polska to strategiczna spółka Skarbu Państwa, która za pomocą różnych kanałów dociera do wszystkich obywateli. Posiada także największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w naszym kraju, choć działa na bardzo konkurencyjnym rynku logistycznym, zdominowanym przez zagraniczne firmy kurierskie. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju został położony nacisk na równomierny, zrównoważony rozwój Polski, tego nie uda się osiągnąć bez odpowiedniej infrastruktury, transportu, dróg i kolei. W tym procesie Poczta Polska ma do odegrania niezwykle istotną rolę – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oddany do użytku 11 października 2018 r. w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nowy sorter w Zabrzu to największa inwestycja Poczty Polskiej od wielu lat i pierwsza tak duża na Śląsku. Maszyna paczkowa warta blisko 50 mln zł usprawni i przyspieszy obsługę przesyłek zarówno na południu Polski, jak i w całym kraju.

Sortownia w Zabrzu pod względem ilości opracowywanego materiału jest drugą co do wielkości sortownią po Warszawie. Uruchomienie nowej maszyny paczkowej w Zabrzu usprawni pracę pocztowców, umożliwi obsługę do 2,5 mln paczek miesięcznie, jej przewidywana wydajność produkcyjna to 12 tys. paczek na godzinę.

Sorter jest elementem nowej architektury logistycznej, którą zgodnie ze swoją strategią buduje Poczta Polska. Dzięki nowej maszynie paczkowej Poczta Polska chce efektywniej obsługiwać rosnącą liczbę przesyłek nadawanych w kraju. Jej parametry zostały tak dobrane, by można było zabezpieczyć terminowość doręczania paczek, także w czasie przedświątecznego szczytu.

– Największe inwestycje zaczynamy od południa Polski, rejonu najgęściej zaludnionego, zamieszkiwanego przez ok. 42 proc. naszej populacji. Do czasu modernizacji całej naszej sieci i uruchomienia kolejnych maszyn, ta inwestycja również będzie wspierała inne rejony Polski – poinformował prezes zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Poczta Polska chce znaczne zwiększyć swój udział w rosnącym rynku e-commerce. Z najnowszych danych Poczty Polskiej wynika, że w sierpniu 2018 roku został odnotowany znaczny wzrost usług kurierskich (+ 26 proc. sierpień 2018 w porównaniu do danych z sierpnia 2017 roku). Sprzedaż najpopularniejszej usługi kurierskiej oferowanej głównie klientom biznesowym e-commerce rośnie znacznie powyżej rynku. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wzrost wyniósł ponad 19 proc. Poczta Polska odnotowała także wzrost o 23 proc. nadawanych paczek dla klientów indywidualnych w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku.

Uruchomienie sortera w Zabrzu zbiega się z obchodami przypadającej w tym roku 460. rocznicy istnienia Poczty Polskiej. Spółka posiada status operatora wyznaczonego, co oznacza, że jako jedyna może świadczyć do 2025 r. tzw. usługi powszechne. Ta, jedna z najstarszych instytucji działających w Polsce pozostaje dziś największym pracodawcą i jednym z liderów usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich i logistycznych oraz jest narodowym operatorem pocztowym, z którego usług korzysta ponad 90 proc. Polaków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/ pat/

Źródło: Centrum Prasowe PAP