MI: droga S3 coraz bliżej granicy z Czechami (komunikat)

– MI informuje:

Droga S3 coraz bliżej granicy z Czechami

O kolejne 36 km wydłużyła się droga ekspresowa S3 w województwie dolnośląskim. 15 października 2018 r., w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, udostępniono kierowcom kolejne dwa odcinki tego szlaku pomiędzy Legnicą i Bolkowem.

– Dziękuję wszystkim, dzięki którym możemy dzisiaj otworzyć drogę ekspresową S3 Legnica-Bolków. Cała droga S3 została wpisana do Programu Budowy Dróg Krajowych przez rząd Premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. Realizujemy nasze założenia. Już za dwa dni podpisujemy umowę na realizację kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3: Bolków-Lubawka – powiedział minister A. Adamczyk.

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców Dolnego Śląska. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa na projekt i budowę ostatniego brakującego odcinka drogi S3 w tym regionie, od Bolkowa do granicy z Czechami w Lubawce, który ma być gotowy wiosną 2023 r.

Oddany dziś do użytku odcinek umożliwi bezpośrednie połączenie południowej części województwa dolnośląskiego z autostradą A4, a jeszcze w tym roku będzie możliwy przejazd drogą ekspresową pomiędzy Bolkowem a Szczecinem. Cała blisko 500 km droga S3, która jest częścią międzynarodowego szlaku E65 Malmö – Chania, będzie gotowa w 2023 r.

Informacje o inwestycji

Budowa S3 pomiędzy Legnicą a Bolkowem była podzielona na dwa zadania. Pierwszy odcinek: Legnica Południe – Jawor Wschód o długości 19,7 km, zrealizowało konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Drugi fragment do węzła Bolków o długości 16,1 km zrealizowała firma Mota-Engil Central Europe. Wartość kontraktów wyniosła odpowiednio 295 mln zł i 323 mln zł.

W ramach inwestycji na obydwu odcinkach powstała dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zbudowano też 4 węzły drogowe: Jawor Północ, Jawor Wschód, Jawor Południe oraz Bolków, a także 25 mostów i wiaduktów, urządzenia ochrony środowiska i infrastrukturę towarzyszącą. W trakcie budowy są jeszcze dwa Miejsca Obsługi Podróżnych: Jawor Zachód i Jawor Wschód.

Realizacja drogi ekspresowej S3 pomiędzy Legnicą a granicą państwa w Lubawce jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całkowita projektu to 3,96 mld zł, z czego dofinansowanie wynosi 1,89 mld zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma

Źródło: Centrum Prasowe PAP