MGMiŻŚ: Rejs Niepodległości w Panamie na ŚDM 2019 (komunikat)

– MGMiŻŚ informuje:

Legendarny żaglowiec „Dar Młodzieży”, który od 20 maja 2018 roku opływa świat dookoła dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 22 stycznia dotrze do Panamy. Jest to kluczowy, dziewiętnasty port Rejsu Niepodległości, w którym promująca Polskę na świecie młodzież weźmie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży. W Porcie Balboa Pier 6. Załoga zostanie powitana przez Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, prof. Janusza Zarębskiego, Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Polonię oraz laureatów Rejsu Niepodległości ze wszystkich dotychczasowych odcinków na trasie “Daru Młodzieży”.

23 stycznia odbędzie się wydarzenie religijne i artystyczne przygotowane przez Polskę w ramach 34. Światowych Dni Młodzieży “Polska dla Panamy – Rejsem Niepodległości z Ojczyzny Świętego Jana Pawła II”, której kluczowym elementem będzie uroczysta Msza Święta dziękczynna koncelebrowana przez polskich biskupów pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z udziałem pielgrzymów z Polski i świata.

Pobyt w Panamie będzie również okazją do oficjalnego spotkania dwustronnego Ministra Gróbarczyka z Jorge Barakat Pitty, Ministrem Gospodarki Morskiej Republiki Panamy. Nie zabraknie także wydarzeń promujących potencjał morski i turystyczny naszego kraju. “Dar Młodzieży” będzie otwarty dla zwiedzających.

27 stycznia odbędzie się spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy z młodymi żeglarzami, którzy biorą udział w rejsie dookoła świata. Późnym wieczorem najpiękniejszy polski żaglowiec wyruszy w dalszą podróż, przechodząc przez Kanał Panamski. Kolejnym portem, gdzie zawinie fregata, będzie Kartagena w Kolumbii.

Organizatorami Rejsu Niepodległości są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Fundacja Salvatti. Głównym sponsorem jest PKN Orlen, oficjalnym sponsorem Tauron. Partnerem rejsu jest Polska Fundacja Narodowa oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ wus/

Źródło: Centrum Prasowe PAP http://centrumprasowe.pap.pl