MI: kolej w służbie gospodarce – I Kongres Rozwoju Kolei (komunikat)

– MI informuje:

– Tematem przewodnim dzisiejszego Kongresu jest rozwój kolei. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat polska kolej była traktowana po macoszemu. Likwidowano linie kolejowe, złomowano tabor, zamykano dworce. Odwracamy to szkodliwe dla Polski myślenie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas otwarcia I Kongresu Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywy”, który odbywa się 23 stycznia 2019 r. w Warszawie.

W otwarciu Kongresu uczestniczył również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

– Naszym celem jest zapewnienie spójności komunikacyjnej kraju różnymi środkami transportu – powiedział Premier.

Jako symbol odrodzenia kolejnictwa Mateusz Morawiecki wymienił decyzję o budowie linii kolejowej Podłęże – Piekiełko.

– Pokazujemy w ten sposób, że można rozwijać kolej i kolejnictwo – stwierdził.

Dodał, że w założeniach budżetowych na 2019 r. znajdują się istotne środki na rozwój kolejnictwa.

– Odważnie i z optymizmem patrzymy na przyszłość polskiej kolei. Zaufanie, jakim obdarzają nas pasażerowie coraz liczniej podróżujący koleją, jest dla nas zobowiązaniem. Musimy sprostać wyzwaniom współczesności – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Poinformował o budowie Holdingu Grupy PKP, który sprosta wyzwaniom, jakie niesie za sobą budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Minister zapowiedział podpisanie rozporządzenia dotyczącego warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji, które otwiera drogę do powstania w Polsce kolei poruszającej się z prędkością do 250 km/h.

– Liczę, że Centralna Magistrala Kolejowa będzie pierwszą linią, którą pojedziemy z taką prędkością – powiedział minister A. Adamczyk.

Niebawem do konsultacji publicznych trafi również ustawa realizująca założenia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus.

– To wymiar naszej walki z wykluczeniem komunikacyjnym i determinacji, aby przezwyciężać historyczne trudności – stwierdził A. Adamczyk.

Prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński podkreślił, że kolej staje się jedną z sił napędowych polskiej gospodarki.

I Kongres Rozwoju Kolei „Przyszłość i perspektywy” zorganizowany został przez spółki Grupy PKP: PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP Cargo i PKP Intercity. Uczestnicy kongresu w ramach dziewięciu paneli dyskutują na tematy związane m.in. z inwestycjami na kolei, wykorzystaniem funduszy unijnych, ekologią, innowacjami, bezpieczeństwem, rozwojem przewozów pasażerskich i towarowych.

Więcej informacji o kongresie na stronie internetowej: https://kongresrozwojukolei.pl/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Źródło: Centrum Prasowe PAP http://centrumprasowe.pap.pl