Rozpoczęcie sezonu 2019 – Abarth 124 rally weźmie udział w Rajdzie Monte Carlo

Spider z emblematem skorpiona broni tytułu mistrza, zdobytego w zeszłym roku w Pucharze FIA R-GT Cup, uważanym za Mistrzostwa Świata Gran Turismo. Wtedy za kierownicą Abartha 124 rally zasiedli Francuzi, Raphael Astier i Frédéric Vauclare. W tym roku Włosi zdecydowali się powtórzyć międzynarodowy sukces, ścigając się w Mistrzostwach FIA R-GT Cup. Za kierownicą samochodu, który zdominował kategorię zasiądą Enrico Brazzoli – mistrz świata, zwycięzca Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC-3 w 2018 roku w kategorii 4×2 oraz Manuel Fenoli.

Rajd Monte Carlo to ważne wydarzenie w historii Abartha 124 rally. W 2017 roku, podczas swojego światowego debiutu, samochód szybko zaprezentował, jak bardzo jest konkurencyjny dzięki świetnym wynikom uzyskanym przez młodego włoskiego kierowcę Fabio Andolfiego, startującego razem z Manuelem Fenolim, który w tym roku wystąpi u boku Brazzoliego. Rok później, Włosi Andrea Nucita i Marco Vozzo powtórzyli wyczyn, zapewniając sobie czwarty absolutny czas wśród oficjalnych samochodów WRC z napędem na cztery koła podczas najtrudniejszego etapu, w trudnych warunkach atmosferycznych, z dużą ilością śniegu i lodu.

Również w tym roku, na niektórych etapach rajdu rozpoczynającego się 24 stycznia w miejscowości Gap, uczestnicy napotkają śnieg i lód, które z pewnością utrudnią dodatkowo imprezę otwierającą World Rally Championship WRC. Pierwszego dnia zawodnicy pokonają dwa odcinki specjalne, drugiego dnia, w piątek 25, sześć odcinków specjalnych. W sobotę 26 odbędą się cztery etapy czasowe przed finałem przewidzianym w niedzielę 27, obejmującym cztery dodatkowe etapy, m.in. na legendarnym odcinku rajdowych zmagań – Col de Turini, słynącym z dużej ilości serpentyn. Łącznie zawodnicy pokonają trasę o długości całkowitej 1366 km, w tym 323 km podzielonych na 16 odcinków specjalnych.

Po pierwszych próbach Enrico Brazzoli, zachwycony nowym samochodem, był pełen entuzjazmu. „Dla włoskiego kierowcy start w rajdzie Monte Carlo za kierownicą Abartha jest spełnieniem marzeń. Samochód ma świetne osiągi i mocny silnik, dlatego jestem optymistą, jeśli chodzi o wygraną, mimo że Monte Carlo nigdy nie był łatwym rajdem, a wręcz przeciwnie, słynie z licznych pułapek”.

Historia Abartha w Monte Carlo jest pełna sukcesów, do których należy m.in. zwycięstwo Niemca Waltera Rohrla w 1980 roku za kierownicą modelu 131 Rally, który utorował drogę do zdobycia zwycięskiego tytułu w mistrzostwach konstruktorów w tym samym roku.

Dla klientów sportowych, Abarth organizuje w tym roku Mistrzostwa jednomarkowe Abarth Rally Cup 2019 w sześciu prestiżowych wyścigach Rajdowych Mistrzostw Europy FIA-ERC, z ogromną pulą nagród i dużą liczbą imprez cieszących się ogromną popularnością. Abarth Rally Cup rozpocznie się 2 maja podczas Rajdu Wysp Kanaryjskich i zakończy się 3 listopada podczas Rajdu Węgier.

Źródło: Centrum Prasowe PAP http://centrumprasowe.pap.pl